e-Fatura

e-Fatura önceden tanımlanmış kullanıcıların UBL-TR standardında ve elektronik belge olarak düzenledikleri faturaların belirlenen veri aktarım protokolü aracılığı ile gönderen taraftan alıcı tarafa iletimini sağlayan mesajlaşma alt yapısı olduğunu ilk başta söylemek gerekmektedir. Faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi  elektronik ortamda iletilmesi ve yine elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesi hususunda getirilen yasal çerçeve doğrultusunda ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olarak geliştirilen e-Fatura çözümleri kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik faturaları düzenleyebilmeyi ve elektronik ortamda iletilmesini olanaklı kılan bir uygulama olduğunu söylemek gerekmektedir. e-Fatura, faturanın taraflar arasında güvenli ve hızlı dolaşımı sağlayan bir uygulama olarak ortaya çıkmıştır.

e-Fatura uygulamasına geçmek için çevreye katkısından sağladığı maliyet avantajlarına  kadar pek çok neden olduğunu öyleyebiliriz. Eğer işletmeniz 412 sıra numaralı VUK Genel Tebliği kapsamında e-Fatura kullanması zorunlu mükellefler listesinde yer alıyorsa ya da kağıt fatura kullanımının sebep olduğu operasyonel maliyetlerini azaltmak istiyorsanız e-Fatura uygulamasına geçerek bu avantajlardan yararlanarak siz de maliyetlerinizi düşürmeniz söz konusu olacaktır. Logo programının Özel Entegratörlük Hizmeti kapsamında 7/24 aktif çalışan hızlı ve güvenli bir sistemin yatırımını sizin adınıza üstlenen bir program olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle elektronik fatura gönderme ve alma işlemlerinin teknik yeterliliğe sahip elir İdaresi Başkanlığı’ndan özel entegrasyon izni almış Özel Entegratör Hizmet sağlayıcısı e-Logo’nun bilgi işlem sistemi vasıtasıyla gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan bir sistemden oluşmaktadır.

Özel Entegratörlük Hizmeti alan firmalar e-Faturalarının onay sürecini web üzerinden yönetimi gerçekleştirilmektedir. Özel Entegratörlük Hizmeti Türk Telekom altyapısı kullanılarak sunulmakta olup günlük 130.000.000 adet fatura işleme kapasitesine sahip bir sistem üzerinde çalışma yapmaktadır. Aynı zamanda Superonline altyapısı kullanılarak yedeklenmiş olup felaketten kurtarma merkezi 8 şiddetinde depreme dayanıklı güçlü sistemler ile yedeklemelerini yapmaktadır. e-Fatura uygulamasına ait temel fonksiyonların internet üzerinden genel kullanımını  sağlayan sistemden oluşmaktadır. GİB’in sunduğu portal üzerinden e-Faturalarınızı  manuel olarak alıp göndererek hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Belirlenen standartlara uygun entegrasyonu sağladığınız takdirde size ait bilgi işlem sistemleri aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine entegre olarak bu uygulamayı kullanarak zamandan ve birçok şeyden tasarruf edebileceksiniz.